Piractwo to przestępstwo

laptopy

Przepisy prawa rozbieżne dla danego kraju nie są zgodne w tej dziedzinie. Niektóre państwa ograniczają się do kary grzywny, inne grożą stałym odcięciem Internetu, a jeszcze inne posuwają się do umieszczania takich piratów w więzieniach.
Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest najlepsze, bowiem do tej pory bardzo mało osób zostało skazanych właśnie za tego typu przestępstwa. Zwykle zaś wyroki dotyczyły raczej kary pieniężnej niż typowej więziennej odsiadki.
Współczesne piractwo komputerowe rozpowszechnia się zwłaszcza w sieci, a nie na bazarach i większych targowiskach. Obecnie wystarczy kilka minut, aby odnaleźć pożądany plik i go ściągnąć. Wzrosła też anonimowość osób, które nielegalnie programy, filmy i muzykę pobierają, dlatego trudniej je namierzyć i ukarać.
Sama kara jednak bardzo rzadko jest stosowana, a to z powodu dość ciężkich zapisów prawa, które nie tylko jest niejasne, ale w pewnych kwestiach samo sobie przeczy. Niekiedy nie ma nawet możliwości sprawdzenia, czy ściąganie plików jest przestępstwem czy jedynie wykroczeniem.
antywindykacja długów Śląsk