Wątroba – funkcje, choroby, badania

Warto żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Chora wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnej dobie są nader problemem w społeczeństwie. jednakże, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych oznak, niemniej mimo to można zorientować się, że jest z tym organem coś nie tak.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Częstokroć występuje również utrata łaknienia, ubytek wagi, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i oddaje żółć, składuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, tworzy i składuje pewne białka oraz enzymy, transformuje puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego wykorzystania i wydala zbyteczne .

W jaki sposób pielęgnować wątrobę
Wątroba potrzebuje wyjątkowego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, ograniczenia spożycia tłuszczów, delikatnych produktów do przygotowywania dań, stronienia od smażonych potraw, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem pospiesznie i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do strawienia jedzenia.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najgroźniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-narzadu-ruchu-warszawa/