Kosmetyki – z czego są produkowane

makijaż

Na rynku jest mnogość różnych kosmetyków. Jednak możemy wskazać podstawowe typy komponentów z których prawdopodobnie większość kosmetyków sporządzana.

Elementarne substraty kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, środek konserwujący, zmiękczacz, barwnik, środek nadający zapach.

Woda

Woda jest podstawą niemal każdego rodzaju produktu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest podstawą całej mikstury, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.

Emulgatory

Tłuszcz nie łączy się z wodą. Dlatego nieodzowna jest środek, który umożliwi takowe spojenie . Emulgatory to środki umożliwiające połączenie tłuszczu z wodą i otrzymanie w efekcie emulsji.

Mnóstwo produktów kosmetycznych opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod względem konsystencji, koloru, innych cech.

Zagęszczacze

Są to substancje pozwalające na uzyskanie stosownej konsystencji konkretnego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt zbytnio gęsty, uniemożliwiając rozsmarowanie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka będąca zagęszczaczem mineralnym czy karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.

Pigmenty/barwniki

Jeden z podstawowych elementów kosmetyków, pozwalający otrzymać konkretny kolor włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwa podstawowe typy: organiczne, które są cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są zwykle tlenkami metali.

Emolienty

Emolienty to substancje które zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są używane w rozległej gamie kosmetyków. Szereg różnych naturalnych i syntetycznych substancji działa jako emolienty, na przykład tlenek cynku, wazelina, olej kokosowy, gliceryna, olej mineralny, oliwa z oliwek, lanolina, wosk pszczeli.

Aromaty

Aromat ma bardzo silny wpływ na decyzje dotyczące wyborów kosmetyku. Składniki przydające aromat są spisane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Składniki te spełniają standardy bezpieczeństwa.

Konserwanty

Wielce ważny składnik kosmetyków, bowiem środowisko oparte na wodzie może stanowić nader dobre miejsce dla rozwoju bakterii. Bakterie zmieniają właściwości produktu a nawet mogą uczynić go niebezpiecznym dla użytkownika.

Krańcowa charakterystyka danego kosmetyku zależy od konkretnej specyfikacji. Ilość kombinacji składników jest bardzo duża.

https://skinadvisor.pl/paulas-choice