Standard toalet publicznych

Poziom toalet toalet publicznych przez ostatnie trzy dekady uległ wielkiemu podwyższeniu. Rozwój infrastruktury w Polsce wpłynął na powstanie większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety publiczne pojawiły się tam, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony pojawiły się zupełnie nowe rodzaje miejsc, gdzie toalety publiczne znalazły miejsce.

Niewątpliwie standard takich przybytków publicznych jest różny, zależy od standardu danego miejsca. Jednakże pewne podstawowe standardy sanitarne winny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Z tym jest różnie. Należy zaakcentować, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz ze progresem standardów ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niewątpliwie ogólny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i designu. Często są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy wzornictwem, zrealizowane ze stylem.

Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zalicza się: galerie handlowe, bary i restauracje, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Te elementy są dość powtarzalne. Nowością ostanich lat są struktury mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader przydatne urządzenie umożliwiające higieniczne wysuszenie dłoni. Suszenie polega na działaniu odpowiednio silnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Bywają też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest nader mnogo, większość działa jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak chyba we większości gatunków urządzeń kupić można suszarki z nieco gorszych surowców, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów mocniejszych na przykład z obudową z metalu.


suszarki do rąk