Co to jest ubezpieczenie zdrowotne prywatne a ubezpieczenie publiczne?

spotkanie

Zdrowie jest na pewno jedyną z najważniejszych wartości w życiu człowieka, które bezwzględnie podlega ochronie.
Po co w ogóle nam tego rodzaju ubezpieczenie? Jest nam potrzebne w tym celu abyśmy mogli w razie konieczności skorzystać z usług medycznych i profilaktycznych własnego zdrowia, nie ponosząc w związku z tym dodatkowych kosztów.
Jakie prawa daje nam tego rodzaju zabezpieczenie naszego zdrowia?
Otóż możemy się w ramach tegoż ubezpieczenia bezpłatnie leczyć, wykonywać badania profilaktyczne, korzystać z usług medycznych podczas pobytu w szpitalu, różnego rodzaju rehabilitacji czy też mamy prawo ubiegać się o wyjazd na kurację do sanatorium.
W naszym kraju istnieją dwa typy ubezpieczenia zdrowotnego. Jedno z nich jest dobrowolne tak zwane prywatne, drugie natomiast jest obowiązkowo płatne. Jest to ubezpieczenie publiczne.
Kto musi płacić składki obowiązkowo na ubezpieczenie zdrowotne?
Są to między innymi osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę czy też zlecenie, rolnicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, bezrobotni, którzy są zarejestrowani w Urzędzie Pracy, czy też uczniowie i studenci.
Co natomiast dzieje się z płaconymi przez nas składkami? Kolejno trafiają one najpierw do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych później do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Drugim rodzajem ubezpieczenia zdrowotnego jest ubezpieczenie dobrowolne.
Jak sama nazwa wskazuje możemy ubezpieczyć się dobrowolnie. Jesteśmy wtedy zobowiązani do podpisania indywidualnej umowy między nami a oddziałem NFZ.
Co dalej? Gdy już podpiszemy taką umowę, trzeba zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który przeliczy nam jaką kwotę będziemy regularnie uiszczać. To tyle co do nas należy. Musimy jednak pamiętać, że jak nie będziemy ubezpieczeni w ogóle, każde naszej wyjście do lekarza rodzinnego na konsultacje będzie się wiązało z kosztami, niekiedy bardzo wysokimi, szczególnie jeżeli będzie to np. pobyt w szpitalu.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.