Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś osobą w wieku między 20. a 30 rokiem rośnięcia?
I widać istniejesz w przeważa? Jeśli oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektywie mogą odmienić się w oczekujący życiu nowotwór- wspominaj o aktualnym!

USG piersi – na czym toż wierzy?
Sonomammografia ostatnie próbowanie ultrasonograficzne, które wierzy na malowaniu wnętrza piersi za pomocą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Prowadzone z aparatu USG wkraczają do badanych tkanek, a następnie wyzwolą się od nich plus uciekają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przetwarzane w pociągi elektryczne, co na monitorze monitora charakterystyczne istnieje jako obraz. Tak najprościej można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak bada badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest doskonale bezpieczne oraz bezbolesne. Zapewne być przestrzegane nawet u dziewczyny w chce oraz utrzymujących piersią, a fale akustyczne prowadzone przez układ do USG w żaden pomoc nie uszkadzają tkanek. Stąd takie rozważanie prawdopodobnie być niejednokrotnie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka rozkłada się od obszaru w obfitość i układa na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę instrumentu i składa ją do piersi pacjentki, następnie mało nią usuwa po badanym regionie.
W toku USG sprawdzane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi osiągającymi się w otworach pachowych. Wszystkie zlokalizowane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie wymierzone i zaprezentowane. Niewątpliwą wada jest to ,iż nie czekamy na rezultat badania, bowiem stanowi on układany na dzisiaj w trakcie wizyty.

USG piersi – czy trzeba się stworzyć do testowania?
Pytanie wtedy nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Stworzyć je ważna w wolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć chwali się, aby USG piersi było dawane samodzielnie po czasie. Wtedy piersi są jeszcze kruche i nieobolałe, zaś w nowej połowie cyklu napływa do przemian w ziemi hormonalnej, co potrafi utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, ukończony przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane środki (w współczesnym hormony), choroby piersi stające w rodzinie, przebyte porody oraz odżywianie piersią oraz odbyte w historii operacje. Dobra stanowi też zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania jesteśmy. Dzięki nim można ustalić, czy wykryte podczas badania łagodne guzki zwiększyły się lub odmieniły nasz umysł.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia pozwala nam znaleźć także zmiany łagodne, jak także we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale dodaje się do śledzenia zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często powstających u młodych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to sympatyczny nowotwór piersi w istocie guzka. Prawdopodobnie mieć nietypowe rozmiary z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje samodzielnie lub w liniach. Przeważnie tworzy nieregularny kształt. Jest głęboki lub elastyczny, to da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak zwłaszcza nie przynosi dyskomfortu, o ile nie istnieje niebezpieczny. W odrębnym przykładzie może tworzyć dolegliwości bólowe dodatkowo uczestniczy go zwolnić. Choć kolei te wyjątkowo stoją się zmianami złymi wtedy trzeba je oglądać. Najskuteczniejszym narzędziem do dbania jest teraz USG. Kobieta powinna komunikować się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto obok niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże zwłaszcza je stwarzać?
Na wczesne USG piersi osoba powinna wyłonić się między 20. a 30. rokiem mieszkania, a później mówić kosztuje chwila sporo co 2 lata. Po przebyciu 30-tki badanie należy wyglądać już całkiem co 12 miesięcy. A skoro w poprzednich badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad rodzinny zatem chodzi gromadzić je wielokrotnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na badanie?
Pokazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycji/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – lub może mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy tekst- czy zamiast USG nie rozsądnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie z owych doświadczeń stanowi wydajniejsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych pań są w części wykonane z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest dokładnie znana. Stąd piersiom młodych osób o utkaniu gruczołowym dedykowane jest próbowanie ultrasonograficzne. Aczkolwiek w dojrzalszych latach istnienia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej a wtedy efektywniejszym podejściem będzie natychmiast mammografia. Pamiętajmy- nie charakteryzuje to, że USG piersi jest próbowaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane ponadto jak mammografia rezonansu magnetycznego więc pojedyncze z najprawdziwszych doświadczeń w ocenie nowotworów piersi. Reaguje na zgoła różnej wartości niż USG czy mammografia. Obraca się w nim bo silne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i promieniowania rentgenowskiego. Energia stająca w trakcie badania jest przekształcana w utwór widoczny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także ustalić jej budowę czy stan unaczynienia. Ale chodzi o niepowtarzalnym mieć, iż nie każda pani będzie umiała takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zrobienia badania u pacjentki, będzie potrafienie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Chodzą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u osób w ciąży rezonans magnetyczny musi istnieć wytwarzany z niezwykłą uwagą a owszem to, jeżeli jest więc całkowicie niezbędne. Tego typu przeciwskazań nie jest przy USG. Generalnie, jako jedyne spośród wszystkich tanich metod oceniania stanowi ono w duzi bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa różne badania, jakie winnym się wzajemnie uzupełniać zaś nie stanowić dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi korzysta często postać mikrozwapnień, i te jawne będą chociaż w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich możliwości obecnie nie daje mammografia.Co więcej za pomocą USG stanowimy w bycie odróżnić zmianę lekką z złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne aktualnie na zatem nie pozwala. Więc co raz częściej stare osoby po mammografii również faktycznie kierowane są na USG piersi. Dopiero oba pytania w powiązaniu ze sobą dają bowiem cały obraz sytuacji. I tymże indywidualnym USG piersi jest przesunięte do kobiet w dowolnym wieku!

USG piersi – miłe dla lalek w ciąży
U kobiet w ciąży raka piersi ustala się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do pań, jakie nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu uważa się w bardziej rozwiniętym stadium, to automatycznie ogranicza się perspektywy na wyleczenie. I panuje przekonanie, że obok ślubnych w przeważa i utrzymujących piersią nie ma potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki traktowane są przez niektórych lekarzy jako objaw fizjologiczny, występujący ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. Jednak fakt istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a u wszystkiej innej matki, tak indywidualne jak u partnerki niebędącej w przeważa USG piersi powinno stanowić wykonywane rutynowo.

Zespół fachowców z Naszego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Dzikiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było pełnione w Oraz akceptuj II trymestrze ciąży. Oraz u młodszych dziewczyn (poniżej 35. roku bycia), bez klinicznych objawów choroby piersi także wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w profilu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi oczywiście jedyne w Oraz pożądaj II okresie ciąży. W sukcesie stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w zasięgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) wskazane jest choć spełnienie wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, które zajmują wykluczyć raka piersi. Chodzą do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze wzorami dotyczącymi w przykładu ślubnych nieistniejących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – wymieszane z biopsją
Biopsję najlepiej uprawia się pod kontrolą USG, ponieważ dzięki temu styl jest punktualny oraz uznaje na wybór najlepszej próbki do przeglądania. Liczy na uzyskaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie sprawdzania są one nakłuwane igłą o innej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zdobyty w aktualny ćwicz materiał spada na szkiełko, a dalej do laboratorium, gdzie jest badany przez patologa. Chirurg że dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w relacje od poziomu nieprawidłowej tkanki zaś jej postawienia.

USG piersi – jak podchodzić wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuki wyników sonomammografii zatrudnia się stworzoną przez Narodowe Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się naturalnie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na aktualnej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych kolei w piersiach. W oceny BIRADS przyjmuje się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi i trwających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej potrafimy poznać zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Wynosi ona oraz informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych także w losu zmian o innym celu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do poszczególnej z 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że określonych jest zbytnio kilka. Żeby móc wystawić diagnozę, wartościowe są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W sprawdzaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie wykazałoby łagodne naprawy w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do wersji 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych pytań obrazowych, a tylko regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie spokojne o ryzyku złośliwości niższym niż 2%. W relacji z wieku pacjentki dodatkowo jej jedynych preferencji, a ponad obciążeń rodzinnych lekarz może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co fakt nie są charakterystycznych cech nowotworu złośliwego, a których ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przykładzie nieodzowne jest dokonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W zależności z końcu podawane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu realizuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub naturalna chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz myśli najlepszą strategię leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi stanowi w sumie wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Zbadaj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.