Nieurazowe obrzęki

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Jeśli nie znamy powodu zmian w elastyczności i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien również zgromadzić stosowny wywiad. Wiele chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi często mają nieprawidłowo działający system termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

https://krakow.bodymove.pl/supinacja/

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Zatem trzeba reagować prędko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.